Vajina Daraltma

Vajina Daraltma

Vajina iç genital organların başlangıç noktasıdır. Serviks ismini verdiğimiz rahim ağzından vestibul adını verdiğimiz dış genital yapılara kadar uzanan ortalama 7-9 cm boyumda fibromusculer bir kanaldır. Embryolojik gelişimi farklı yapılardan gelir. Üst 3’de 2’lik kısmı paramesonefrik kanaldan gelişirken alt 3 de 1 lik kısmı ürogenital sinustan kaynaklanmaktadır. Vajinal duvarlar ruga ismini verdiğimiz katlantılardan oluşurki bu katlantılar   vajinanın genişleyip daralabilme çzelliğini sağlarlar. Normalde rahim yani uterusun başlangıç kısmı olan serviksin olduğu üst vajinal kısım dışında vajinal  duvarlar birbirine yapışıktır. Eğer vajina doğum ya da çeşitli travmalar nedeniyle zarar görmemişse ilk jinekolojik muaynede karşılıklı duvarların birbirine değdiğini ve vajina girişinde açıklık olmadığını görürüz.

Vajinal kanal ön, arka ve  yan duvarlardan oluşur. Arka fornix adını verdiğimiz arka duvar en derin kısmını yapar ve rektouterin pouch adını verdiğimiz rektum ile uterusun birleştiği kesişim noktasına komşuluk eder. Vajina ön duvarı ise idrar torbası ve üretra ile komşuluk ederken vajina  yan duvarları ise pelvik kaslardan levator ani ile ürogenital fasia ile komşuluk eder.

Vajinal duvarlar üç tabakadan oluşmaktadır. İlk tabaka lamina propria ismini verdiğimiz az damarlı bir tabaka ile non kereatinize çok katlı yassı epitelden oluşmuştur. Orta tabaka ise düz kas, kollajen ve elastin liflerden oluşmuştur. En dış tabakada yine kollajen,elastin ve bu bölgenin sinirleri ile lenfatik dolaşım sisteminden oluşmaktadır.

İlginç olarak vajinal duvarlarda akıntı yaratacak bez yapısı yoktur. Enfeksiyon hastalığı  nedeniyle olmayan normal şeffaf vajinal kanal akıntısı besleyen damarlardan transudasyon yoluyla sağlanır. Ek olarak serviks,bartolin ve skene bezlerinden sağlanır.

Vajina Daraltma Estetiği

Vajina Daraltma Estetiği

İdrar torbası ,idrar yolu yani üretra ve vajen ön duvarı arasında kalan alana alana  ürogenital fasia ismi verilmektedir. Arka vajinal duvar ve rektum duvarı arasında kalan alana rektovajinal septum ismi verilir.Bu iki tabakada fibromusküler yapıdadır.Yani hem kas hemde fasia içermektedir.Aynı zamanda vajinal kanalın distal yani dış genital alana yakın kısmında istirahat halinde vejen duvarları birbirine temas etmektedir.Komşuları olan idrar yolu ve klitoris ile aynı damarlardan ve sinirlerden  beslenmektedir.  Vajinanın normal anatomisini koruması çeşitli anatomik destekler yoluyla sağlanmaktadırPek çok çalışmada  Level 1 destek  üst vajina kısmında uterosacral -kardinal bağlardan sağlanan destek olarak tanımlanır.Level 2 destek arcus tendinus fasi sı ve levator ani fasisının posterior  kısmını vajina yan duvarlarına  sağladığı destek olarak tanımlanmaktadır.Ön duvarda puboservikal fasia  ve arka duvarda rektovajinal septum   destek sağlamaktadır.Vajinanın beslenmesi uterin arter,vajinal arter yoluyla sağlanmaktadır

Vajinal cerrahi uygulamaları kim tarafında   yapılmalı ?

Bu soru oldukça önemli bir soru olup cevabı ilgili alan bir jinekolojik işlen olması nedeniyle Vajinal anatomiye hakim olabilmek oldukça önemli bir husustur. Vajinaya  uygulayacağınız estetik işlemlerde İlgili hekim   deneyimli olmalıdır.Bu nedenle ilgili branş hekimi bu konuda oldukça titiz bir çalışmayla vajinal daraltma işlemini usule uygun olarak sağlayabilmektedir.

Vajina daraltma işleminde  vajinanın  komşuları olan idrar torbası ve rektum gibi komşularına zarar vermeden uygulanmalıdır.Eğer  vajinal estetik uygulamalarında  iyi cerrahi uygulamalar yapılamazsa idrar kaçırmaya yada rektal sorunlara  neden olabilir.Ürojinekolojik anatomi kadın hastalıkları uzmanı tarafından rahatlıkla sağlanabilme şansına sahip olması nedeniyle istenmeyen sorunlar ile daha az karşılşılşılacaktır.

Vajinal Estetik – Vajina daraltma Ameliyatları Nedir?

Vajina daralma vajinaya uygulanan estetik ameliyatın bir diğer ismi olarak adlandırılır.Vajina daraltma işlemi  iki şekilde tanımlanabilir.

  1. Cerrahi vajinoplasti- vajina estetiği
  2. Lazer vajinoplasti –vajinal sıkılaştırma
İdeal Vajina Estetiği

İdeal Vajina Estetiği

Vajinal cerrahi işlemler daraltma amacı ile uygulanmaktadır.Uygulama alanı dış genital alandan vajinal kana doğru olan yaklaşık 2-3 cm lik kısma uygulanır.İşlemin genişliği hastanın ihtiyacına yani sarkmanın derecesine göre belirlenir.Amaç  wedge  rezeksiyon ismini verdiğimiz teknikle fazla olan kısmın çıkarılmasıdır.Dokunun çıkarılması düzgün bir kesi sağlanarak simetriyi koruyarak yapılmaktadır.Vajinal dokunun çıkarılmasının ardından fasia va alt bağ dokuları dikkatlice birleştirilir.Böylelikle aynı sorunun nüx etme olasılığı ortadan kaldırılır.Eğer vajinanın dış kısmı çok açılmışsa levator kaslarıda kaldırılarak vajinal giriş yükseltilir.Vajinal daraltma işleminde eğer vajinal giriş çok yükseltilirse ilişkide ağrıya neden olabilir.Bu problemin oluşmaması için hastaya özel uygulamalar yapılmalıdır.

Lazer vajinoplasti işleminde ise amaç tüm vajinal kanalın sıkılaştırılmasıdır.Lazer vajinoplasti bir sıkılaştırma işlemidir.Amacı daha diri ve genç bir vajinal kanal sağlamaktır. Lazer vajinal sıkılaştırma İşlemi  tüm vajinal  kanal boyunca uygulanmaktadır. İşlem süresi yaklaşık 20 dk dır.İşlem genellikle tek seans uygulanmakla beraber az sayıda hastaya 6 hafta sonra 2. Uygulama yapılabilir.Lazer vajinoplasti uygulamalarında Er(Erbium )  yag , CO2 (karbondioksit) sıklıkla kullanılan enstrümanlardır.İşlemin ağrısız olması ,işlem süresinin kısalığı nedeniyle hasta memnuniyeti yüksek olan bir uygulamıdır.Sıklıkla kadına ait cinsel doyum eksikliğinde ve menapozal  vajinal  dokuda oluşan zayıflamalarda  bir diğer deyişle vajinal atrofilerde yaratığı iyileştirici etki nedeniyle oldukça fayda sağlayan bir uygulamadır.Lazer vajinal sıkılaştırma bir vajinal genöleştirme işlemidir.Orgazm sorunu yaşayan kadınlarda vajinal kollajenizasyonu tetikleyerek pozitif etki sağlamaktadır.Ancak bu noktada bahsetmek istediğim bir diğer konu orgazmın psikolojik bir boyutada sahip olduğu gerçeğidir.Lazer vajinal sıkılaştırma işlemi psikolojik boyutu olmayan orgazm ve cinsel doyum eksiklerinde oldukça etkili bir destek tedavidir.Yaşa bağlı gelişen vajinal atrofilerde ilişkide şiddetli ağrı yaşanmaktadır bu cinsel sorunlara neden olmaktadır.Lazer uygulamaları vajinal dokuda kollageni artırarak rugaları ve epitelizasyonu beslemektedir bu nedenle bu grup hastalarda fayda sağlanabilmektedir.

İki işlem birbirinden farklı amaçlarla uygulanabilmektedir.Cerrahi işlem bir ameliyat olup vajinanın erkek cinsel organını kavramasını amaçlamaktadır dolayısı ile vajina girişine uygulanan bir işlemdir.Vajinal kanalı ortalama 7-10 cm gibi düşünürsek alt vajinal alandaki 2-3 cm lik alana uyglanmaktadır. Vajinal bağlar doğum,tekrarlayan vajinal müdahaleler nedeniye  bozulan anatomi  vajina daraltma ameliyatlarını ihtiyaç haline getirmektedir.Vajina estetiği vajinayı anatomiye uygun daraltarak  gevşeyen vajinal duvarların daha sıkılaşmasını hedeflemektedir.Vajinoplasti işlemi ile vajina işleminin amacı sıklıkla  cinsel yaşamda erkeğin ilişki esnasında vajinal duvarları hissedememesi  durumunda oluşan cinsel işlev bozukluğunu sonucu olarak  glans penisin vajinaya  girim basıncını artırmak amacıyla yapılan bir işlendir.En önemli desteği  daralmış bir vajina girişinin penis başına vereceği basıncı artırarak cinsel doyumu artırmasıdır.Azalmış  vajinal duvar basınçları  azalmış cinsel tatmine-doyuma  neden olabilir.Sıklıkla genişlemiş vajina girişi nedeniyle  uzamış boşalmaya sebebiyet verdiği şikayeti ile çiftlerin başvurusunu alıyoruz.Ancak fazlası ile deforme olmuş olan vajinal  anatomilerde  maalesef  erkeğin boşalalmamına  neden olmaktadır ki buda evlilik yada cinsellik müessesinin tabanına yerleşmiş bir dinamit gibi düiünülebilir.

Dolayısı ile vajina daraltma ameliyatlarını bir cinsel  yaşam desteği olarak tanımlayabiliriz.

 

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Bu yazı Vajinoplasti kategorisinde bulunmaktadır ve , , , , etiketlerindedir. Geri bildirim linki Vajina Daraltma linkini kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir