Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

İçinde bulunduğumuz toplumun kuralları etrafımızı sarmışken, bu kuralların üzerimizde yaratmış olduğu baskı çoğu zaman hayatımıza yön vermektedir. Öyle ki geçmişte kendimiz için çok doğru kişi olarak düşündüğümüz insanlarla en özelimizi paylaştıktan sonra bundan pişmanlık bile duymanızı sağlayabiliyor. Bu duruma geldiğinizde sizlere yardım edebilecek birilerinin olduğunu bilmenizi isteriz. Toplumumuzda bekaret denilince zihinlerde ilk olarak uyarılan şey kızlık zarı ya da Latince adıyla “Hymen”. Hymen (kızlık zarı), kadın vajinasının dışarıya açılan bölümünden yaklaşık olarak bir ya da bir buçuk santim içerisinde deri görünümlü bir dokudur.

Yapısı gereği ön yüzeyi deri arka yüzeyi mukoza kaplı olan kızlık zarı, çocukluk dönemlerinde sert ve kalın bir haldeyken, bireylerin ergenlik dönemine ulaşmalarıyla beraber adet kanamasına izin verecek bir yapıya dönerek, yumuşak, esnek bir yapıya döner.

Kızlık zarı bireyden bireye farklılık gösteren kalınlık, sertlik, yer ve yapılara sahiptir. Kimi kızlık zarı delikli yapılardayken, kimisi de tamamen kapalı oluyor. Kızlık zarları şekillerine göre; anüler (halka), imperfore (deliksiz) hymen, septalı hymen, kribriform ve esnek (yırtılmayan) hymen gibi.

Kızlık zarı dikimi olarak bilinen “Hymenoplasty” tekniği ile kızlık zarı, hasar görmüş hali onarılarak tekrar kanamaya müsait hale getirilebilmektedir. Kızlık zarı muayenesinden sonra kızlık zarındaki hasar tespit edilir. Kızlık zarı dikimi operasyonu aslında düşünüldüğü kadar zor bir işlem olmamakla beraber, uzman biri tarafından yapıldığında sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir işlem olduğunu göreceksiniz. Modern tıp ile beraber uygulanan iki tür kızlık zarı dikimi vardır. Bunlardan ilki kalıcı kızlık zarı tamiridir. Bu yöntemde vajinal dokudan flep kaldırılarak onarım yapılması, diğer ikinci yöntem ise geçici bir dikim tekniğidir. İlişkiye girmeden 2 ya da 3 gün öncesinde yapılan bu işlem, ilişki esnasında kanamayı sağlamaktadır.

Kızlık Zarının Genel Görünümü

Kızlık Zarının Genel Görünümü

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi uzman jinekologlarca, klinik ortamında yapılmaktadır. Acısız ve ağrısız bir muayene olup anında sonuç verilebilmektedir.

Kızlık zarı onarımı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Kızlık zarı dikimi sonrasında genital bölgeyi zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. İlk hafta oturarak banyo yapılmaması önerilir. Aynı biçimde ağır spor aktivitelerinden kaçınılmalı ve kabızlık yaşanmaması gerekir. Kalıcı kızlık zarı onarımı yapan kişi düzenli kontrollere gitmesi gerekir.

Kızlık zarı dikiminde partner dikişi hisseder mi?

Deneyimli doktorların yapmış olduğu operasyonlarda doktor dışında birisinin onarımı anlaması söz konusu olamaz. Dikişler vücut tarafından emilen materyallerden oluştuğu için, partnerinizin dikişi hissetmesi söz konusu olamaz.

Kızlık Zarı Toplumsal Baskının Nedenidir

Kızlık Zarı Toplumsal Baskının Nedenidir

Latince adı HYMEN olan kızlık zarının kökeni Yunan ve Roma Mitolojilerinde Dionysus ve Afrodid’in oğlu olarak bilinen evlilik ve düğün tanrısına dayanmaktadır. İlk cinsel birleşim olarak bilinen gerdek gecesi de bu tanrıya adandığı için kızlık zarı da bu isimle anılmaktadır. Günümüzde kızlık zarı tamirinde çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Himen yani kızlık zarı, lokal anestezi uygulaması ile onarılabilmektedir. Piyasada kızlık zarına atılan dikişler ile kısa süre sonra gerçekleştirilecek olan ilişkide kanamaya yol açacak uygulamalar zararlı olabileceği gibi bekaretin simgesi olarak bilinen kanamanın cinsel birleşme esnasında oluşmamasına sebebiyet verebilmektedir. Aynı şekilde bu tarz uygulamanın ardından gecikebilecek bir cinsel ilişki öncesi bu dikişler kendiliğinden açılabilmektedir.

Himen olarak bilinen kızlık zarı, vajina mukozasının devamından başlayarak vajina girişinde bir kıvrım oluşturan zardır. Her kadının sahip olduğu bir zar olan kızlık zarı, kadından kadına değişiklik gösterebilir. Kimi kadınlarda daha geniş olan kızlık zarı, kimi kadınlarda ise daha dar ve ince bir zar konumundadır. Kızlık zarının çeşitli şekilleri bulunmaktadır. Kızlık zarının ortasında adet kanamalarının dışarıya aktarımını sağlayan delik ve delikçikler mevcuttur. Bu delikler kadından kadına farklılık gösterebilmektedir. Bazı kişilerde ise kızlık zarı vajinayı tamamen kaplamaktadır. Bu durumun gözlendiği kişilerde ilk adet kanaması ile birlikte adet kanının dışarı akmaması sonucu kimi kliniksel sorunlar meydana gelmektedir. Bu durumlarda uygulanan tedavi oldukça basittir. Uygulanan tedavi ile kızlık zarından bir delik açılır ve adet kanının dışarı aktarımı sağlanır. Normal durumlarda ilk birleşme esnasında kızlık zarının yırtılması ve kanaması beklenilmektedir. Ancak kimi kadınlarda kızlık zarı oldukça geniş olduğundan penis kızlık zarını yırtamayabilir. Kızlık zarının yırtılmasına engel olan bir diğer durum ise kullanılan adet tamponlarıdır. Son dönemlerde kişilerde görülen bir diğer durum ise mastürbasyon sırasında kadının farkında olmadan kendi zarını kendi yırtmasıdır. Herhangi bir nedenden ötürü yırtılan bir zar eski haline gelemez.

Son yılların oldukça tercih edilen işlemlerinden olan kızlık zarı tamirinde doğru olan kalıcı tamirdir. Kalıcı tamir ile işlemden aylar sonra dahi ilişkiye girilse de kanama gözlenmektedir. Kalıcı tamir yönteminde flep ile tamir işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem ile kızlık zarının bulunduğu alandan kaldırılan ince bir zar gibi mukoza dokusu ile vajina kanalı daraltılabilmektedir. Kalıcı kızlık zarı tamiri sonrası herhangi bir yara izi ya da dikiş izi kalmamaktadır. Bu işlemin ardından dikişler kendiliğinden erir ve herhangi bir dikiş aldırma durumu söz konusu olmaz. Kalıcı kızlık zarı tamirinin ardından işleme tabi tutulan kişi vakit kaybetmeden gündelik yaşantısına döner ve hiçbir faaliyetten eksik kalmaz.

Toplumumuzda Kızlık Zarı Hassas Bir Konudur

Toplumumuzda Kızlık Zarı Hassas Bir Konudur

Yırtılmış bir kızlık zarı dikilerek onarılabilmektedir. Bu işlemde elde edilecek başarı oranı yırtığın oluş zamanına ve dokuların işleme vereceği cevaba bağlıdır. Kızlık zarı tedavisinde istenen şey kızlık zarını eski anatomik yapısına kavuşturarak cinsel birleşme esnasında kanamanın olmasını sağlamaktır. Kızlık zarı dikimi gerçekleştirilecek kişinin kaç kez ilişkiye girdiğinin ya da en son ilişki ile geçen süresinin önemi yoktur.  Kızlık zarı dikimi doğum yapmış kişilere de uygulanabilmektedir.

Şekilde ki resim bakire bir kızın genital bölgesinin önden görünüşüdür. Şekilde de görüldüğü gibi kızlık zarı kızlık zarı vajina girişinin 1-1,5 cm içerisinde yer alır ve ince bir yapıdadır. Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmamaktadır. Kızlık zarının orta bölgesinde adet kanının ve vajinal salgının dışarıya iletimini sağlayan bir delik yer almaktadır. Hymen türleri bu deliğin şekline göre belirlenmektedir.

Kızlık zarının kalınlığı, biçimi ve elastikiyeti kadından kadına farklılık göstermektedir.

KIZLIK ZARI ŞEKİLLERİ

Genel Kızlık Zarı Tipleri

Genel Kızlık Zarı Tipleri

Anüler Himen (Yuvarlak Halka) : Bu tür himende kızlık zarı yuvarlak halka şeklindedir. Yuvarlak halka şeklinde olan kızlık zarının ortasında yine halka şeklinde bir delik yer almaktadır. Kızlık zarı ortasında yer alan deliğin çok geniş olması durumunda içerisinde penis girse bile kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu olaya ‘hymen duhule müsait’ denilmektedir. Anüler himen kadınların yaklaşık % 60 ile % 95’inde görülen kızlık zarı şeklidir.

Kresentrik Himen (Yarımay) : Kresentirik himende kızlık zarı yarımay şeklindedir. Bu himende kızlık zarı üst bölgelerde daha incedir. Kadınların % 3,5-20’sinde görülmektedir. Bu zarlar ilişki sırasında genellikle yırtılmazlar.

Septali Himen (Ara Bölmeli) : Septali himende kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen, zara ait bir ara doku vardır. Septali himen kadınların % 1,5-5’inde görülür.

Kribriform Himen (Çok Delikli, Kalburumsu) : Kribriform himende orta bölgede birden fazla delik vardır. Bu tür kızlık zarı kalbura benzer bir görünüme sahiptir. Kadınlarda görülme oranı % 1’den azdır.

İmperfore Himen (Deliksiz, Patolojik Tip) : İmperfore himenin orta bölgesinde bir delik bulunmamaktadır. Vajina girişi tamamen kapalı olduğundan bu zarın olduğu kızlar hiç adet görmezler. Adet kanı dışarı atılamadığından içeride birikir. Bu durum kişiye oldukça ağrı vermektedir ve mutlaka bir cerrahi işlemle himen ortasında bir delik açılmalıdır. Bu tip himenler ‘Hymen Imperfotarus’ olarak da bilinirler.

Mikroperfore Himen (Küçük Delikli) : Bu tür himenlerde orta bölgede mevcut olan delik oldukça küçüktür. Adet kanaması olsa da bu olay kişide zorlu sancılara yol açmaktadır. Adet kanaması durumunda sancının şiddetine göre deliğe cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Multipar Himen (Doğum Yapmışlarda Görülen) : Normal doğum yapmış olan kadınlarda kızlık zarı doğum esnasında yırtılmaktadır. Yırtılmayan kısım ise ‘karinkul (hymen artığı)’ olarak adlandırılmaktadır.

Fazlaca Görülen Kızlık Zarı Tipleri

  • Halka şekilli kızlık zarları : Halka şekilli kızlık zarı, döl yolu ağzını çok iyi bir biçimde daraltıp ortasında yuvarlak bir deliği sahip olan zar biçimidir. Kadınların büyük bir çoğunda gözlenir.
  • Yarım ay şekilli kızlık zarları : Yarım ay biçiminde olan kızlık zarıdır. Halka şekilli kızlık zarlarından sonra sıklıkla görülen ikinci zar şeklidir.
  • Dudak şekilli kızlık zarları : Bu tarz zarlarda, zar ortasınd yukarıdan aşağıya uzanan bir yarık bulunmaktadır.

Nadir Görülen Kızlık Zarı Tipleri

  • Deliksiz kızlık zarı : Bu tip kızlık zarları vajina ağzını tamamen kapatır. Seyrek görülen bir durumdur.
  • Kalbur zar :  Kızlık zarı üzerinde farklı boyutlarda deliklerin olduğu durumdur. Pek rastlanmaz.
  • Köprülü kızlık zarı : İki deliğin olduğu kızlık zarı tipidir. İki delik arasında köprüyü andıran bir mukoza bulunmaktadır.

Kızlık zarları şekillerinin yanı sıra deliğin ve serbest kenarın karakteri, arın kalınlığı ve dayanımına göre de sınıflandırılabilmektedir.

Kızlık zarı genel olarak ilk ilişkide yırtılmaktadır. Fakat bazı durumlarda zara temas eden yabancı bir cisim ya da muayene esnasında da kızlık zarı yırtılabilmektedir. İlk cinsel deneyim esnasında kızlık zarı penis çapından küçük olduğu için penis girişi sırasında birkaç bölgeden yırtılmaktadır ve bu durumda bir miktar kanama gözlenmektedir. Kızlık zarında meydana gelen yırtıklar birkaç gün içerisinde nebdeleşerek bir daha kanamaya yol açmaz. Çok nadir olarak bazı kişilerde ilk ilişkiyi takip eden bir iki ilişkide de kanama gözlenebilmektedir.

Kızlık Zarı Tamiri

Kızlık zarı tamirinde uygulanmakta olan birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en sık kullanılan yöntem, kalıcı yöntem olarak da bilinen flep yöntem ile basit olarak uc uca dikilerek uygulanan birleştirme tekniğidir. Flep yöntemi ile kızlık zarı dikiminde kızlık zarı çevresindeki dokulardan mukoza parçası alınarak yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilmektedir. Bu uygulama sonrası zaman farketmeksizin ne zaman ilişkiye girilirse girilsin ilk ilişkide kanama gözlenmektedir. Kalıcı kızlık zarı tamirinde uygulamaya tabi olacak kişinin kaç kez ilişkiye girdiğinin bir önemi bulunmamaktadır. Zarın ne zaman yırtıldığı da işlem başarısı için önemli bir husus değildir. Kalıcı yöntem ile kızlık zarı tamiri daha önceden doğum yapan ve kürtaj olan bayanlara da uygulanabilmektedir.

Uç uça birleştirme yöntemi ile kızlık zarı tamirinde ise kızlık zarının yırtılan uçları geçici olarak birleştirilir. Bu uygulamayı takip eden 3-4 günlük süreçte meydana gelen cinsel ilişkilerde kanama meydana gelmektedir. Kanamanın olması için işlemin ardından ne zaman ilişkiye girildiği önemlidir. Cinsel ilişkinin uzun süre gerçekleşmemesi durumunda kanama görülmeyebilir.

Kızlık Zarının Esnek Yapısı : Kızlık zarının sertliği kadından kadına değişen bir durumdur. Kimi kadınlarda kızlık zarı oldukça serttir ve bu durum cinsel birleşmeye müsaade etmemektedir. Kızlık zarı sertliğine jinekolojik tedavi ile müdahale edilebilmektedir. Bazı kızlık zarlarında ise esneklik oldukça fazladır ve penis girse dahi kızlık zarı yırtılmaz. Günümüzde uygulanan teknikler yırtılmış kızlık zarlarını onararak bu durumu ortadan kaldırabilmektedir. Gebelik için kızlık zarının yırtılmış olmasına gerek yoktur. Kimi durumlarda kızlık zarı yırtılmadan da gebe kalınabilir.

Bakirelik Kavramı

Tarihsel dönemlerde başlayan kadın ve erkeğin eşit olmama durumu günümüze kadar ulaşmıştır. Toplum kuramlarından biri haline gelen bu eşitsizliğin temelinde kadın ve erkeğin cinsel organlarının birbirinden farklı oluşu yatmaktadır. Bizim toplumuzda da sıkla görüldüğü gibi birçok toplumda kadının doğurganlık özelliği kadınları eve mahkum etmiştir. Kırsal bölgelerde kadının değeri doğurganlık özelliği ile ölçülmekle beraber kadın üzerinde çeşitli değer yargıları oluşmuştur. Toplumumuzda bakirelik yani kızlık zarının gerdek gecesi yırtılması çok önemli bir olay halini almıştır. Modern yaşam açısından bakıldığında sadece o kişiyi ilgilendiren bakirelik, Türkiye’de toplumsal bir olgu haline gelmiştir. Türkiye’de kimi bölgelerde bakirelik namus meselesi olmakla beraber bu durum sebebi ile  pek çok cinayet meydana gelmektedir.

Kızlık Zarı Yırtılması ve Meydana Gelen Kanama :

Kızlık zarı genel olarak ilişki sırasında yırtıldığı gibi nadir olarak da travma, kaza ve spor gibi durumlarda da yırtılabilmektedir. İnce bir yapıya sahip olan kızlık zarı vajinanın ortalama 2 cm gerisinde yer almaktadır. Kızlık zarı, vajinayı iç kısımdan tamamen sararak içeri doğru bir çıkıntı meydana getirmektedir. Kızlık zarı, vajina iç duvarını daraltmaktadır. Vajina genişleyebilen bir yapıdır ve doğum esnasında 10 cm çapa sahip bir başın geçişine izin vermektedir. Vajina esneyebilen bir özelliğe sahipken elastik kızlık zarı dışında diğer kızlık zarları esnek bir yapıya sahip değillerdir ve herhangi bir etki sonucu yırtılmaktadır. Kızlık zarı yırtılması esnasında kanama görüleceği gibi kanama miktarı da kadından kadına değişmektedir. Aşırı kalın ve etli kızlık zarı yapısının olması durumunda yırtılma esnasında meydana gelecek olan kanama şiddetlidir. Kanamanın az olacağı bölgelerde yırtılma meydana gelmesi durumunda ise kanama yok denecek kadar azdır.

Genel olarak esnek olmayan bir yapıya sahip olan kızlık zarları bazı durumlarda esnek bir yapıda olabilmektedir. Bayanların yüzde 10’unda görülen bir durum olan esnek kızlık zarına sahip kadınlarda ilişki esnasında kanama görülmemektedir. İlişki esnasında kanamanın olmaması bazı çiftlerde çok büyük sorunlara sebep olduğu gibi daha önce cinsel ilişki yaşanmadığına dair bir ispat çabası doğurabilmektedir.

Kızlık zarı yırtılması esnasında her zaman bir kanama meydana gelmesi beklenir ama kimi zamanda kanama oluşmaz. Bizim toplumumuz gibi pek çok toplumda birleşme esnasında kanama olmaması büyük sorunlara yol açmaktadır. Kimi kadınların kızlık zarı elastik bir yapıdadır ve içerisine penis girmesine rağmen yırtılmazlar ve bu durumda kanama oluşmaz. Esnek yapıya sahip kızlık zarı ancak doğum esnasında yırtılabilir. Kimi durumlarda yırtılmanın damarsız kısımda  meydana gelmesi sebebi ile kanama meydana gelmez. Çok az kanamanın olduğu durumlarda ise kanama vajinal salgı sebebi ile anlaşılamayabilir.

Kızlık Zarı Dışarıdan Görülebilir mi ?

Kızlık zarını dışarıdan bakarak incelemek mümkün değildir. 2-3 cm içeride yer alan kızlık zarı dışarıdan net olarak inceleme imkanı sunmaz. Bayanın kilolu olması durumunda kızlık zarı yağ tabakasının kalınlığı nedeni ile 4-5 cm gibi daha derinlerde de olabilmektedir. Öte yandan vajinanın alt ve üst duvarı vajina girişinde bulunan kızlık zarının dışarıdan incelenmesine engel olur. Yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı cinsel bölgeden kan gelmesi, bölgeye gelen darbe, masturbasyon sırasında içeriye bir şey sokulması gibi şüphe veren durumlarda bir jinekolog kızlık zarı muayenesi yapılması önerilir.

İlk Cinsel İlişkide Kızlık Zarı Her Zaman Kanar mı ?

Kızlık zarı, kısmen esnek olmasına karşın vajina içerisine giren ilk etkide kolaylıkla yırtılan ve kanama meydana getiren damarlardan oluşan bir yapıdır. Fakat bazı kadınların sahip oldukları kızlık zarları, birçok defa ilişkiye girilmesine karşı yırtılamayabilir. Halk arasında esnek zar olarak bilinen bu kızlık zarı çeşidine ‘duhulu(geçişe) müsait zar’ adı verilmektedir. Elastik zar olarak da bilinen bu tip kızlık zarları normal doğum sonrası yırtılmaktadır.

Kızlık zarı aşırı esnek olanlarda ilk ilişki esnasında kanama meydana gelmeyeceği gibi yırtılmanın damaların az olduğu kısımda meydana gelmesi sebebi ile de kanama görülmeyebilir. Bazı durumlarda ise kızlık zarının yırtılan kısmında hiç damar olmayabilir. Bölgede mevcut küçük damarlardan akan kan ise kısa sürede pıhtılaşır.

Kızlık Zarı Kanama Miktarı Ne Kadar? Kızlık Zarı Yırtılınca NeKadar Kan Akar?

İlk cinsel ilişki sırasında meydana gelen kanama kadından kadına değişiklik göstermektedir. Kimi kadınlarda kanama çok olacağı gibi kimi kadınlarda normal kanama gözlenebilir. Bazı kadınlarda ise kanama meydana gelmemektedir. Kanama miktarı ya da kanamanın olup olmaması kızlık zarının türü ve yapısı ile ilgili bir konudur. Yüksek kenarlı, fazla damarlı ve etli (kalın) kızlık zarına sahip kişilerde kızlık zarı yırtılması esnasında görülen kanama normalden fazla olabilir. Kimi durumlarda kanamanın şiddeti oldukça fazla olabildiği gibi cerrahi müdahaleyi de gerektirebilir. Bu durum nadir görülen bir durumdur.

Bazı kişilerin ilk birleşme esnasında kendini kasmaları sebebi ile penisin girmesi sonucu şiddetli kanamalar gözlenebilir.

Kızlık Zarı Yırtılmasında Oluşan Ağrı Şiddetli Midir ?

Kızlık zarı yırtılması sırasında çoğu zaman herhangi bir ağrı meydana gelmemektedir. Ancak bazı kadınların cinsel ilişki sırasında kendilerini kasması ve kızlık zarının normal durumdan daha kalın olması durumunda meydana gelecek ağrı daha yüksek olabilmektedir. Kızlık zarı yırtılması esnasında meydana gelecek ağrı, kişinin ağrı eşiğinin düşük olması ile ilişkilidir. Genel olarak ifade etmek gerekirse kızlık zarı yırtılması esnasında dayanılamayacak bir ağrı meydana gelmemektedir. Kızlık zarı yırtılması esnasında meydana gelecek ağrının şiddetinde erkeğin davranışı ve tutumu da çok önemlidir. Erkek, ilk ilişkinin her kadından bir korkuya yol açacağını bilerek yavaş, anlayışlı ve yumuşak davranışlı olmalıdır.

Her ilişkide olması gerektiği gibi ilk ilişkide de ön sevişme kısmı yeterince uzatılarak vajinanın mümkün olduğunca çok ıslanması sağlanmalıdır. Vajinada ki ıslaklığın fazla olması meydana gelebilecek ağrıyı azaltıcı bir unsurdur.

Kızlık Zarı Ne Kadar Kanar?

Kızlık zarı yırtılması sonucu meydana gelen kanama genelde az miktardadır ve kısa bir sürede kendiliğinden durmaktadır. Çok nadirde olsa kimi durumlarda kızlık zarı arkasından bir damar açığa çıkarak kanamanın durmasına engel olur. Böyle durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Kimi durumlarda ise kızlık zarı yırtığının vajina girişinde ya da daha derinlerde olması durumunda kanama çok şiddetli olur ve durdurulamayabilir. Bu durumda cerrahi müdahale ile dikiş atılması gerekir.

Kızlık Zarı Kanamadan Yırtılır mı ?

Kimi durumlarda kızlık zarı yırtılmasında herhangi bir kanama meydana gelmemektedir. Yırtığın damarsız bir bölgede olması bu duruma sebeptir.

Vajinada Meydana Gelen Her Kanama Zar Kanaması Mıdır ?

Kızlık zarının yırtılmadığı durumlarda da dış kısımlarda meydana gelen yırtık ve sıyrık sebebi ile de kanama gözlenebilir.

 

Kızlık Zarı Sadece İlişki İle Mi Bozulabilir  ?

Genel olarak ifade etmek gerekirse kızlık zarı, zar ortasındaki delikten büyük olan bir cismin girişi sonucu yırtılmaktadır. Fakat bazı durumlarda ata binme, bisiklete binme, bacakları fazlasıyla açacak spor aktiviteleri ve kazalar kızlık zarının ilişki olmadan yırtılmasına sebep olur.

Sürtünme Yolu İle Kızlık Zarının Bozulması Mümkün Müdür ?

Kızlık zarı sürtünme yolu ile bozulmamaktadır. Kızlık zarı, içeriye bir cisim sokulması, vajinaya darbe olması durumlarında yırtılır.

Mastürbasyon İle Kızlık Zarı Bozulabilir Mi ?

Matürbasyon sırasında vajina içerisine bir cisim sokulmaması durumunda kızlık zarı bozulmaz.

Zedelenen Kızlık Zarı Zaman İçinde İyileşir Mi ?

Zedelenen kızlık zarının kendi kendine onarımı mümkün olmayan bir durumdur.

Kızlık Zarında Doğal Çentik Tabiri Nedir ?

Kızlık zarının serbest kenarı herhangi bir ilişkinin olmaması durumunda da çentikli bir yapıya sahip olabilir. Bu durum kadınların % 20’sinde gözlenmektedir ve doğuştan meydana gelen bir durumdur. Doğal çentiklerin tespiti bekaret raporları açısından önemli bir husustur.

Kızlık Zarının Bozulma Zamanı Tespit Edilebilir Mi ?

Kızlık zarında meydana gelen yırtığın 7 günden önce mi yoksa 7 gün içerisinde mi meydana geldiği kızlık zarı muayenesi ile tespit edilebilmektedir. Ancak kızlık zarı 7-8 günden önce yırtılmış ise zarın bozulma zamanı tespit edilemez.

Kızlık Zarının Yırtılıp Yırtılmadığı Nasıl Tespit Edilir ?

İlişki esnasında kanamanın olup olmaması kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı hakkında kesin bir hüküm vermez.  Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı kızlık zarı muayenesi ile belirlenir. Yapılacak olan muayene kısa süreli ve acısızdır. Bu muayenede uzman, büyük dudakları çekerek zarı inceler ve bakire olup olunmadığı hakkında fikir sahibi olur.

Kızlık zarı muayenesi kişinin kendi kendine yapabileceği bir işlem değildir. Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı hakkında hüküm verebilmek için tecrübeli olmak gerekir ve bu da kişinin kendi kendine yapabileceği bir durum değildir.

Kimi durumlarda jinekolog kızlık zarının durumu hakkında fikir sahibi olamaz ve kolposkopik incelemeye ihtiyaç duyabilir. Bu işlemde kullanılan cihaz ile vajina büyütülerek incelenir. Doğal çentik bulunan kızlık zarlarında bekaret kararını vermek zordur.

Kişinin Bakirelik Durumu Yapılacak Olan Kan Testi ve Tomografi Gibi Farklı İşlemler İle Anlaşılabilir Mi ?

Bekaret durumu yalnızca bir jinekolog tarafından yapılan jinekolojik muayene ile belirlenebilir. Başka testler ile belirlenmesi mümkün değildir.  18 yaşından küçükler için bu rapor anne ve baba rızası olmadan alınamaz.

Bekaret Raporunu Kimler Verebilir ?

Bekaret raporunun alınabilmesi için kişinin kendi rızası ve yazılı izni olması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında bekaret raporu devlet hastaneleri ile adli tıp kurumları tarafından verilebilir.

Gebelik İçin Kızlık Zarının Yırtık Olması Mı Gerekir ?

Gebe kalınması için kızlık zarının yırtık olmasına gerek yoktur. Esnek zara sahip kişilerde yırtılma olmadan gebelik gözlenebilir. Esnek zara sahip kimselerde zar normal doğumun ardından yırtılır.

Ender görülen bir durum olsa da, erkeğin kızlık zarına yakın bir bölgeye boşalması durumunda spermler vajina girişinden içeri girerek tüplere ulaşarak yumurta ile birleşir ve dış gebelik dahil olmak üzere gebelik başlar.

Kızlık Zarı Bozulmadan Kürtaj Yapılma Olasılığı Nedir ?

Zar yapısının uygun olması durumunda kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılabilmektedir. Bakire kadınlarda kürtaj uygulamasının olması için kızlık zarı ortasında yer alan delik genişliğinin büyük önemi vardır.

Bakire Olan Kadın Jinekolojik Muayeneye Tabi Tutulabilir Mi ?

Jinekolojik muayenede en önemli husus vajina ve rahim ağzını görebilmek ve gözlemleyebilmek amacı ile gerçekleştirilen spekulum muayenesidir. Bakire olan kimselerde bu muayene rahatlıkla yapılabilirken bakire olmayanlarda ise bu muayene makattan yapılır. Akıntı sorunu olan bakire genç kızlarda vajinal kültür alınabilir.

İlk Cinsel İlişkide Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir ?

İlk cinsel ilişkide hem kadına hem de erkeğe önemli görevler düşmektedir. İlk deneyimin özel olması ve seneler sonra hatırlandığında güzel anılarla akla gelmesi için en önemli koşul, ilişki öncesi en gergin taraf olan kadının kendini rahat hissetmesidir. Cinsel deneyimi yaşayacak olan kişilerin karşısında ki eşe güvenmeleri de rahat olmaları konusunda önemlidir. İlk cinsel deneyimin ağrılı bir tecrübe olarak hatırlanması yanlış bir algıdır ve ilk ilişkide her zaman ağrı meydana gelmez. İlişki öncesi kadının yeterince gevşemesi ve erkeğin yumuşak ve anlayışlı davranması durumunda ağrısız bir cinsel ilişki meydana gelir. Ön sevişme olarak bilinen ve ilişki öncesinde çiftlerin kendini daha hazır hissetmesini sağlayacak duygusal sürecin uzatılması ağrısız bir cinsel ilişki için önemli bir unsurdur.  Vajinanın yeterince ıslanması durumunda ilk ilişki daha ağrısız olacaktır. Ayrıca kayganlaştırıcı jel olarak bilinen ilaçların kullanılması da cinsel ilişkiyi kolaylaştırır. Vajinanın yeterince ıslanması ile kadının korkuları azalar ve cinsel birleşme acısız bir hale gelmektedir. Seneler sonra hatırlandığında mutlu eden bir ilk ilişki özellikle kadınlar için oldukça önemli bir husustur.

Kadınlar ilk ilişkide gebe kalmaktan korkarlar. Erkeklerin prezervatif kullanması kadınların içini ferahlatıp rahat davranmalarını sağlayacak bir durumdur. Kadınların gebe kalma ihtimalinin ortadan kaldıracak hareketler kadınların korkusunu yok ederek daha etkili ve tutkulu bir cinsel yaşam sürmenin kapılarını aralar. Prezervatif gibi gebe kalma riskini ortadan kaldıran uygulamalar çiftleri rahatlatır.

Hymenektomi Nedir ?

Kızlık zarının cerrahi bir kesi ile dışarı çıkarılması işlemine hymenektomi adı verilmektedir. Yeni evli bayanlarda kızlık arı bölgesinde bulunan aşırı darlık sebebi ile cinsel ilişki oldukça ağrılı bir hal alabilmektedir. Kızlık zarının oldukça dar olması gibi normalden kalın olması da il ilşkiyi ağrılı hale getirebilir. Kadınlarda cinsel birleşme sırasında aşırı ağrı meydana gelmesi durumunda kadın kendini kasar ve penisin vajinanın içerine girmesi oldukça zorlaşır. Bu durumda ilişki zorlaşacağı gibi imkansız hale de gelebilmektedir. Kadına oldukça ağrı veren ve cinsel ilişkiyi imkansız hale getiren durumlarda hymenektomi işlemi ile kızlık zarı cerrahi işlem ile çıkarılarak sorun çözülür. Hymenektomi işleminin ardından büyük bir sıkıntı haline gelen cinsel ilişki daha yaşanılası bir hale gelmektedir. Çiftler arasında büyük bir sorunu çözen bu işlem, daha mutlu bir cinsel yaşam ile birlikte daha huzurlu bir ömür temin eder.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Bu yazı Kızlık Zarı kategorisinde bulunmaktadır ve , , , , , etiketlerindedir. Geri bildirim linki Kızlık Zarı Dikimi linkini kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir