Genital Siğil Nedir ve Genital Siğil Tedavisi Nasıl Olur?

Genital Siğil Nedir ve Genital Siğil Tedavisi Nasıl Olur?

Human papilloma virus(HPV)  ün özellikle tip 6 ve 11 i tarafından oluşturulan deriden kabarık,papiller,pedünküllü  veya  yassı yerleşimli lezyonlardır.Tanı almak için  HPV testi yaptırmaya ihtiyaç yoktur . tanı sıklıkla fizik muayne ile konur ancak eğer tanıda şüphe duyuluyorsa nadiren biopsi yoluna başvurulabilir.
Genital bölgedeki yayılımı daha iyi görebilmek için %3-5 lik asetik asid çözeltisi enfekte alanlarda daha beyaz bir görünüme neden olarak özellikle yassı lezyonların daha iyi görünmesinde yardımcı olacaktır.Fakat işlem esnasında kullanımı şart değildir.Sıklıkla ürogenital ve anogenital alanlarda yerleşir.Yani penis,scrotum,perineum,perianal alanlar kadınlarda vulva,vajina,serviks,ağız,idrar yolu, anüs ve hatta makatın  içine  dogru olan anogenital bölgede  yerleşebilir.Anüsün yani makatın içinde olan siğiller sıklıkla anal sex sonrasında gelişir.Bunun yanında ağız mukozasında,gözde,burunda ve ses telleri arasında laringeal tutulumlar olabilir.
HPV 16,18,31,33,35 e bağlı olarakta rahim ağzı kanseri,servikal intraepiteliyal neoplazi,vulvar kanserler,vulvar intraepitelial neoplazi,Bowen hastalığı,Qeyrat eritroplazi  gibi tümoral lezyonlar gelişebilir.

Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi

Siğil  tedavisinde birinci seçenek siğilin oradan çıkarılmasıdır.Eğer geride az sayıda  siğil kalırsa  kendiliğinden gerileyebileceği gibi daha da yayılabilir.Tedavilerde lezyon ortadan kaldırılmakla beraber virusün ortadan kaldırılması söz konusu değildir.Bu nedenle vucut direncinin düştüğü hallerde nüx edebilir.
Hastalığın neden olduğu siğillerin ortadan kaldırılmasında çeşitli yollar kullanılmaktadır.Bu tedavlerin tercihinde sağlık hizmeti alınan yerin deneyimi önemlidir.Sıklıkla 0.5-1 cm2 kadar alan kaplayan 10 un altında siğil söz konusudur.Ancak çok büyük veya yaygın lezyonlar söz konusu olabilir.Tedaviyi belirlerken siğil sayısı ,morfolojisi,boyutu,anatomik yerleşimi rol oynamaktadır.Hasta seçimi veya tedavi maaliyetide burada rol oynayan diğer seçenekler arasında rol oynar.
Tedavi esnasında sıklıkla komplikasyon gelişmez ancak yerleşimine göre zaman zaman ağrılı dışkılama veya idrar sonrası acıma hissi olabilir.

Cerrahi Tedaviler

1.Lazer vaporiizasyon
Yaygın ve geniş ezyonlarda oldukça etkili
Tek seansta uygulanablir
Hızlı yayılan lezyonlarda faydalı işlemde ortamda partikül temizleyici kullanılmaktadır
Lokal anestezi altında uygulanır
İşlem sonrası antibiotikli kremler kullanılır.
Nüx olasılığını azaltmaktadır
Bu tadavinin amacı daha az dokuda tahribat yaratarak yara iyileşmesini hızlandırır.

2.Krioterapi
Likid nitrojen ile uygulanır
1-2 hafta arayla kür yapılabilir
Kolay bir uygulama
küçük lezyonlarda kullanılabilir

3.Koterizasyon
Cerrahi yanık oluşumu yoluyla lezyonu ortadan kaldırır
Ortamda duman bulutu ve kokuya neden olmaktadır
solunum yoluyla inokulasyona neden olabilir
koter yanığına bağlı iz kalabilir
kanama lanlarına koagulasyon uygulanabilir
hipo ve hiper piğmentasyon alanları yaratabilir

Genital Siğil İçin İlaçlı Tedavileri

Genital Siğil

Genital Siğil

1.Kimyasallar veya jel
3 gün, günde iki kez görünen genital siğillerin üzerine , parmak ile bir pamuklu çubukla ya da jel veya solüsyonu sürmelidir. Bu döngü, dört kür  tekrar edilebilir. , Tedavi edilen toplam siğil alanı 10 cm2 geçmemesi ,Kullanılan  ilaç  miktarının toplam hacmi, günlük 0,5 ml ile sınırlı olmalıdır. Mümkünse uygulamayı hekim  tarafından uygulama tekniği göstermek ve hangi siğillerin tedavi edilbilirliğni  tanımlamak için ilk tedaviyi uygulamalıdır. İşlem esnasında açık yara işlem esnasında olmamalıdır.Hamilelik sırasında ilacın  güvenliği kanıtlanmamıştır.

 

Genellikle küme halinde küçük siğillerin tedavisinde önerilmektedir. Sıvı formunda olup, siğil hücrelerinde toksik etki yaparak tedavi etmektedir. Siğil dokusu üzerine sürüldüğünde irritasyon, yanma hissi oluşturur. İlk 3 gün günde iki kez uygulanır, daha sonra 4 gün ara verilerek tedavi planı oluşturulur.

 

2.Lokal immun modulator krem.

genellikle geniş siğillerin tedavisinde önerilmektedir. İmmün sistemi uyararak genital siğillere etki göstermektedir. Makrofajları indükleyerek çeşitli sitokinlerin salınmasına yol açar. Bunlar içerisinde en önemlisi interferon gamadır. HPV’ye karşı hücre aracılı immün sistem cevabı oluşması genital siğilden temizlenme için gereklidir. Bir haftada 3 kez tatbik edilen bu krem ile tedavi haftalarca sürebilir. Yan etkileri olarak, ciltte sertleşme, şişkinlik oluşması, incelme, krem uygulaması sonrası yanma veya kaşınma hissi ve baş ağrısı tariflenmiştir. Bu yan etkiler sıklıkla hafif düzeydedir ve tedaviyi kestikten sonraki 2 hafta içinde kaybolmalıdır.
Benzer bir gruptada hastalara 16 hafta boyunca yatmadan önce, haftada üç kez  kremi ​​günde bir kez uygumıştır. Tedavi alanı, su ve sabun ile temizlendikten sonra uygulanmalı ve ardından   6-10 saat sonra su ile yıkanmalıdır. İmikimod kreminde  hamilelik sırasında kullanımı  güvenlik kazanmamıştır.

3.Triklorasetikasid -Diklorasetikasid

Küçük ve sert siğillerin tedavisinde önerilmektedir. Ayrıca  gebe kadınlarda da önerilen TCA, gebelik süresince kullanılabilecek en güvenli topikal tedavi olarak düşünülmektedir.  Genital siğillerin hücrelerinde bulunan proteinlere zarar vererek etki göstermektedir. Doğru şekilde uygulanmadığında sağlam dokuya zarar vermektedir. Dolayısı ile hasta kendi kullanamaz, doktoru tarafından haftada bir kez uygulanmaktadır. Uygulamadan sonraki 5-10 dakika içinde hastalar yanma hissi duyabilmektedir.

%80-90 oranında buzlanma geliştirir yani kimyasal koagulasyon oluşturur  ve işlemde kullanılan miktar etraf dokuyu yaralayabilir bu nedenle kullanımda yanında bikarbonat bulundurulmalıdır.Gereğinde tekrar edilebilir.

4.İnterfon
Sistemik veya intralezyoner olarak kullanılmaktadır.Sistemik kullanımı etkili değildir ancak intralezyoner kullanımında uygulanan alanda ağrı,şişme ,kızarıklık yaratabilir.Etkinliği antiviral ve immunstimulan etkisine bağlıdır.Tek başına kulanımı etkili ancak yeterli olmayabilir.Bazı klinklerde ikincil destek olarak kullanılabilir.

5.%-Florourasil
Kemoterapotik ajan olarak kullanılmaktadır.Beraberinde ikincil  tedavi modalitesi olarak kullanılanılabilir.

Genital siğller  yetişkin yaştaki sexuel aktif  bireylerde görülür.Hastalığın vucuttaki (inkubasyon) kuluçka süresi değişkendir.Hastalığın kendisi sexuel geçişlidir.Hastalık tedavi edildikçe nüx  olasılığı azalacaktır.Genelikle nux ilk aylarda yoğunluk kazanmaktadır.Prezervatif kullanımı hastalığa yakalanma şansını azaltmakla beraber tamamen ortadan kaldırmamaktadır.Bunun yanında prezervatif ile kapanmayan skrotum,anagenital bölgelerde hastalık oluşabilir.Hastada genital siğil varsa HPV tip tayinine gerek yoktur ancak bu hastalara sevikal taramalar mutlaka yapılmalıdır.Servikal kanser ile bu virusun diğer tiplerinin ilişkileri konusunda bilgilendirme yapılmalıdır.Hastalara Rahim ağzı kanser aşısı konusunda da bilgilendirmeler sağlanmalıdır.
Hastaların takipleri ilk üç ayda sık yapılamalıdır çünkü nüx ilk aylarda daha sık rastlanmaktadır.Erken kontroller erken aktivasyonları görmeyi ve tedavinin yan etkilerini yakalamayı sağlayacaktır.

Gebeliklte eğer rastlanırsa tibbi tedaviler uygulanamaz ancak cerrahi seçenekler hastaya fayda sağlayacaktır. Ancak farkedilmeden doğum gerçekleşti bu durumda solunum yollarında papillomatozis yönünden değerlendirilmelidir.Ancak hastaya sezeryan ile doğum yaptırmak bebeğin solunum yolu ile ilgili papillomatozis riskini azaltır ancak ortadan kaldırmaz.

ÖNLEME YOLLARI
Genital siğillerde hastalığı önlemenin en kolay  yolu aşılamadır.Aşı hem hastalıktan korunmayı sağlayacak hemde rahim ağzının  ve vulva-vajinal HPV enfeksyonlarından kaynaklı tümoral gelişmelere de korucu olacaktır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Bu yazı Genital Siğil kategorisinde bulunmaktadır ve , , , , etiketlerindedir. Geri bildirim linki Genital Siğil Nedir ve Genital Siğil Tedavisi Nasıl Olur? linkini kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir